Apie pogimdyminę depresiją

1901-12-13 / Psichologė Rūta Kęstutienė

Dauguma moterų tikriausiai prisimena pirmąsias savaites po gimdymo: visi aplinkiniai džiaugiasi, vaikelis sveikas, gimdymas praėjo sėkmingai, o pačiai kažko negera, net ašara nurieda skruostu ir atrodo, kad niekas to nesupranta.

 Apie du trečdalius gimdyvių patiria lengvos depresijos (dar vadinamos motinystės liūdesiu) simptomus, tai: nuovargis, irzlumas, prislėgtumas, verksmo priepuoliai be priežasties, padidėjęs nerimas. Simptomai dažniausiai prasideda praėjus keletą dienų po gimdymo. Šie negalavimai gali tęstis apie dvi savaites arba būna trumpi tokios būsenos epizodai. Jeigu visi šie simptomai užsitęsia ilgiau nei dvi savaites, būtina kreiptis pagalbos į specialistus. Maždaug 6–14 proc. pagimdžiusių moterų suserga ilgiau trunkančia depresija, tai jau liga ir vadinama didžiąja pogimdymine depresija. Jai būdinga: perdėtas nerimas dėl kūdikio sveikatos ar, atvirkščiai, sumažėjęs domėjimasis savo vaiku, kaltės, menkavertiškumo jausmas, seksualinio potraukio praradimas, įvairūs įkyrumai (mintys ir veiksmai). Reikalingas gydymas.

Atsiradimo priežastys yra labai įvairios, reikšmės turi genetiniai, socialiniai faktoriai, įvairūs stresai bei moters emocinė būklė. Išskirčiau dvi pagrindines grupes, tai: fiziologinės ir psichologinės priežastys. Viena iš fiziologinių priežasčių – moteriškų lytinių hormonų pokyčiai. Psichologinės priežastys – pasikeičia dėmesio centras (aplinkinių visas dėmesys skiriamas kūdikiui, o ne moteriai), keliami pernelyg dideli reikalavimai, nusivylimas gimdymu arba savimi, savo išvaizda, nusivylimas kūdikiu (jis nepanašus į besišypsantį vaikutį iš reklamos), apgailestavimas dėl naujos padėties (nauja atsakomybė, gyvenimo ritmo pasikeitimas).

Keletas patarimų kaip įveikti pogimdyminę depresiją:

- pasirūpinkite savo išvaizda, taip šiek tiek pakelsite sau nuotaiką;

- kai miega kūdikis, miegokite ir jūs;

- naudokite paprastus atsipalaidavimo būdus, pvz.: paklausykite ramios muzikos;

- neužsisklęskite nuo vyro, judviejų artumas ypač svarbus šiuo sunkiu periodu;

- labai padeda savitarpio pagalbos grupelės, pokalbiai su kitomis jaunomis mamomis.

www.sveikapradzia.lt

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found