Margalapė aktinidija
1901-12-13 / seimoms.lt
Toks paprastas vijoklis kaip aktinidija, pasirodo, gali pradžiuginti jus ir lietuviškomis "kivi" uogomis. Prinokusios jos labai skanios ir labai panašios į kivi vaisius, be to, sakoma, kad suvalgius vieną uogą, gauni vienos dienos vitaminų normą. Tik bėda, kad krisdamos ant žemės šios uogos teršia veją. Šį vijoklį sodinkite, ten, kur vaikščiojame mažiau.
Aktinidijas nesunku prižiūrėti, jos atsparios ligoms ir kenkėjams, bet jaunus augančius ūglius kartais nugraužia katės. Dirvožemiui aktinidijos nėra labai reiklios. Svarbu, kad šaknys nemirktų stovinčiame vandenyje - lietus greitai susigertų į gilesnius sluoksnius, o paviršinis vanduo nutekėtų. Labiausiai aktinidijoms tinka purūs, derlingi, turtingi humusu, vandeniui pralaidūs, silpnai rūgštūs arba neutralūs priemoliai. Lengvesniuose dirvožemiuose aktinidijos labiau nukenčia dėl drėgmės trūkumo. Jų augavietėje neturėtų trūkti ir kalio. Suaugusios aktinidijos mėgsta šviesą, bet gali augti ir derėti pavėsyje, o jauni 1-2 metų augalai geriau jaučiasi būtent šešėlyje.
Aktinidijas galima sodinti ir rudenį, ir pavasarį - jos lengvai prigyja. Į sodinimui skirtą duobutę pripilkite geros daržo žemės. Sodinti reikia truputį giliau negu augo, paskui palieti, o vandeniui susigėrus - mulčiuoti. Prie namo sodinama per 1-1,5 m nuo sienos, atviroje vietoje - kas 1-2,5 m, nelygu veislė.
Aktinidijos dvinamės, kad derėtų, reikia auginti abiejų lyčių (moteriškų ir vyriškų) augalų. Jeigu sodinama daugiau aktinidijų, 10 moteriškų krūmų turi tekti bent vienas vyriškas.
Anksti išsprogusias aktinidijas nuo pavasarinių šalnų reikia pridengti, nes jų lapeliai ir jauni ūgliai labai bijo šalčio. Geriausia jas genėti rudenį nukritus lapams, kad žaizdos iki pavasario spėtų apdžiūti. Ilgi vegetatyviniai ūgliai nukerpami taip, kad liktų 30-40 cm ilgio pagrindas, išpjaunamos senos sausos vaisinės šakelės. Vasarą patrumpinamos pirmamečių ūglių viršūnės. Pavienių aktinidijų genėti nebūtina. Išpjaustomos tik krūmą sutankinančios senos šakos, kad atsirastų vietos jaunesnėms. Taip po truputį atjauninamos aktinidijos gyvena ir dera ilgiau.