Dumplainiai

1901-12-13 / Vilija Ivanovienė

Pamačius šį augalą, iškyla klausimas: gėlė tai, ar daržovė. Visgi tai ir viena, ir kita. Daugiametis dekoratyvinis dumplainis, kuriuo puošiame žiemos puokštes, rudenį pasipuošia raudonais bumbulais, bet vasarą nepasižymi ypatingu grožiu. O valgomo dumplainio bumbulai panašūs į dekoratyvinius, bet jie nenurausta, o apvalkalo viduje turi valgomą vaisių. Tai vienmetis augalas, turintis daug veislių, iš kurių pas mus paplitusios tik dvi – meksikietiškas ir žemuoginis. Pirmasis naudojamas kaip daržovė, antrasis – kaip uoga. 
Dumplainiai nelepūs, nebijo nedidelių šalnų, neserga. Meksikietišką pradedama valgyti, kai baigiasi švieži pomidorai, iš žemuoginio galima virti uogienes, kompotus, džiovinti ir naudoju vietoje razinų. Meksikietiško dumplainio vaisiai – graikiško riešuto dydžio, nurinkti nepernokę, savo apvalkalėlyje puikiai išsilaiko švieži iki pavasario.  Krūmas 60-80 cm aukščio, užima vietos panašiai kaip pomidoro krūmas, beaugdamas smarkiai išsikeroja, žydi geltonai, labai derlingas. Vienas krūmas gali duoti iki 200 vaisių. Žemuoginio dumplainio krūmas šiek tiek mažesnis, pats augalas ne toks gležnas, žiedai smulkesni – šviesiai geltoni, uoga geltona arba ryškiai oranžinė, apvali, saldoka, jaučiamas žemuogės kvapas, grūdėta. Vienas krūmas gali duoti 2-3 kg uogų. 
Dumplainiai nereiklūs dirvai, tačiau labai rūgščiose dirvose blogai auga, nemėgsta šviežio mėšlo. Vargingoje dirvoje vaisiai subręsta greičiau, bet derlius mažesnis, derlingoje – vienas krūmas gali duoti net iki 12 kg vaisių (meksikietiškas). Galima tręšti mineralinėmis trąšomis ir kompostu, mėgsta kalkes. Labai drėgnose dirvose dumplainiai gali sirgti fitoftora, todėl nereikia sodinti šalia pomidorų, pipirų, baklažanų, nes gali sirgti tomis pačiomis ligomis.
Meksikietiškas dumplainis sėjamas balandžio pradžioje, žemuoginis – kovo pabaigoje, arba kartu su meksikietišku. Priežiūra panaši kaip pomidorų, daigus į dirvą reikia sodinti gegužės pabaigoje. Prigyja lengvai, rišti ir laužyti pažastinių ūglių nereikia. Šiltnamyje auginti nereikia, nes per daug ištįsta. Tik svarbu nepavėluoti nurinkti, kai pagelsta ir žiūrėti, kad nepernoktų. Susprogę vaisiai nesilaiko žiemą, tokius geriau sunaudoti iš karto. Rinkti geriau sausu oru prieš šalnas. Žiemą dumplainių vaisius galima laikyti kartoninėse dėžutėse, kambario temperatūroje, susluoksniavus popieriumi. Karts nuo karto reikia peržiūrėti, nes pasitaiko, kad vienas kitas supūva.

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found