Gimdymas
1901-12-13 / Inga Šereikienė
Visi tėvai besilaukdami vaiko nori, kad jis gimtų sveikas, būtų laimingas ir taptų Žmogumi.
Kaip žmogus įgauna pasitikėjimą savimi ir drąsą savarankiškai ir atsakingai gyventi? Naujagimis savo aplinką pažįsta lytėdamas. Kuo ši aplinka yra jam artimesnė, tuo jis laisviau joje gali judėti ir vystytis. Jei šeima, kraštas, kultūra ar gimimo laikas nėra tinkami vaikui tuomet šios aplinkybės tampa jo vystymosi trukdžiais. Tai suprasdami daugelis tėvų stengiasi pasirinkti tinkamą gimimo vietą ir sulaukti tikrojo vaiko gimimo laiko.
Impulsą gimti vaikas gauna iš jį gaubiančio apvalkalo - placentos, per kurią jis palaiko ryšį su savo motina, bei aplinkiniu pasauliu. Tokiu būdu vaikas dar nesąmoningai pajunta savo gimimo vietos ir laiko aplinkybes. Nėštumo metu placenta tampa gyvu apsauginiu organu, kuris ir palaiko ryšį tarp vaiko ir "dangaus". Šiuolaikinio žmogaus supratime "dangus" nebėra tai, kas "aukštai" ar kas "anapus", t.y. ateinančiojo vaikučio dvasia. Kas tai yra mes turime suvokti vėl iš naujo, bet jau mūsų sąmonės kontekste. Kai žmogus skirtingose situacijose pasielgia taip, kaip yra tik jam būdinga, tuomet jis išvysto savąjį būdą, kuris atitinka jo amžinąją dvasią. Patys to mes negalime pamatyti, bet mes galime tai pajusti. Būtent su šiuo dvasiškuoju pasauliu ir yra susijęs vaikas nėštumo metu. Būtent šis ryšys su dvasiniu pasauliu ir siunčia impulsą gimti. Hormonų pusiausvyros pasikeitimas yra vienas iš išorinių ir apčiuopiamų šio reiškinio išraiškų.
Prenatalinė diagnostika
Šiuolaikinės medicinos pasiekimai suteikia mums galimybę stebėti vaiką dar jam negimus. Taip gali susiformuoti vaiko paveikslas - pvz.: vaiko lytis. Viltis ar tikėjimas gali virsti noru ar reikalavimu, kad vaikas atitiktų tėvų susikurtą paveikslą. Šie norai galbūt sąmoningai ir nepasireiškia, tačiau iškyla pasąmonės lygmenyje.
Praktikoje prenatalinė diagnostika skatina nesusikurti savo vaizduotėje konkrečios vaiko vizijos.
Priešlaikinis gimdymas
Pasaulio vystymosi eigoje įvyksta kai kurių procesų: paskubinimų ar delsimų. Taip gali atsitikti ir tuomet, kai vaiko gimimo vietos ir laiko aplinkybės pasireiškia anksčiau nei buvo nustatyta. Tuomet vaikutis gali gauti impulsą gimti ir anksčiau.
Galbūt priešlaikinis gimdymas parodo tai, kad vaikučiui motinos pasaulis jau nėra priimtinas, dažnai tai nulemia aplinkybės, kuriose nėščioji gyvena ir dirba. Laiko trūkumas ar būsimos motinos dvasinis gyvenimas nulemia tai, kad vaikas nėštumo metu nesuvokiamas kaip savarankiška asmenybė. Laikui bėgant būsima mama vaiko savarankiškumą gali suvokti ir pati, jei ne - vaikutis tai turi parodyti gimdamas anksčiau.
Šiame procese slypi socialinė užduotis: būti nėščiai reiškia ne tik išorinius kūno pakitimus ar nėščiosios teises visuomenėje, bet dvasinės erdvės atvėrimą ir kūrimą ateinančiai gyvybei.
Gimdymas nustatytu laiku
Šiuolaikinėje visuomenėje gimimas suprantamas kaip medicininis aktas, nėščioji - kaip pacientė, pats gimimas - kaip gimdymas. Toks supratimas užuot sukėlęs viltį sukelia tik baimes. Gimimas ilgus gyvenimo metus išlieka pirmoji ir vienintelė didžioji krizė; dvasiniame lygmenyje vaikas gimimo metu mokosi pasitikėti savimi, apsispręsti; pajunta susvetimėjimą, įgauna abejonių. Šios aplinkybės gali suformuoti visą jo esybę ir pasireikšti susidūrus su sunkiomis gyvenimo aplinkybėmis.
Todėl yra labai svarbu, kad moteris turėtų galimybę pagimdyti jaukioje ir pilnoje tikėjimo aplinkoje.
Cezario pjūvis
Cezario pjūvis kai kuriais atvejais lieka vienintelė galimybė vaikui be didesnių kūno sužalojimų išvysti pasaulį. Tokiais atvejais vaiko atėjimas į šį pasaulį yra palengvinamas, bet iš jo atimama jam taip reikalinga energija. Vaikui nereikia sukaupti savo jėgų, reikalingų gimimui; vėliau gyvenime susidūręs su sunkumais, galbūt sunkiau galės juos įveikti savo jėgomis.
Med. mokslų daktaras Fritz Helmut
Medicina gali ne viską
Pokalbis su med. m. dr., gydytoja bei Berno genetikos centro vadove Suzanne Braga apie medicininių tyrimų prasmingumą nėštumo metu.
Prenatalinės diagnostikos galimybės smarkiai išsiplėtė. Ar tai tikrai yra pažanga?
Amniocentezė, vaisiaus vandenų tyrimai ar tyrimai ultragarsu daromi jau apie 20 metų. Moderniajai medicinai tai yra gan ilgas laikas, o žmogaus istorijoje - tik trumpa atkarpa. Šių metodų kokybė smarkiai pagerėjo nuo atsiradimo pradžios. Anksčiau dažnai savęs klausdavau, kaip mano kolegos galėjo kažką įžvelgti su tais senais ultragarso tyrimo aparatais.
Prenatalinėje diagnostikoje slypi ir palaiminimas, ir prakeikimas. Kaip jaučiasi moteris dėl šeimoje esančios ligos? Ar tyrimas nėštumo metu gali ją nuraminti?
Žinoma, ypač sergant ligomis, kurios gali būti nustatomos molekuliniu-genetiniu metodu. Šie testai yra tikslūs ir patikimi. Daugelio paveldimų ligų atveju visada išlieka galimybė, kad vaikutis yra sveikas. Jei šeimoje nepasitaikė jokių paveldimų ligų, šių tyrimų nereikėtų daryti. Tačiau tuo atveju, jeigu labai baiminamasi dėl ligos galimybės, šie molekuliniai-genetiniai tyrimai tikrai gali nuraminti.
Jūs kasdieną konsultuojate sutuoktinių poras dėl tyrimų nėštumo metu. Kokia gi jūsų pagrindinė užduotis?
Konsultacija, mano supratimu, turi porai padėti savarankiškai apsispręsti. Aš suteikiu reikiamą informaciją, psichologinę konsultaciją. Dažnai girdime kalbant, kad šiuolaikinė medicina gali viską, tačiau taip nėra. Iš tikrųjų poros jaučiasi įsipareigojusios kažką daryti, perimti atsakomybę, padaryti tyrimus. Dažnai jie tai daro realiai nežinodami ką tas tyrimas gali ir ko ne.
Tėvai dažnai pasijunta kalti, kad apskritai darė vaisiaus tyrimus, kurių rezultatai parodė, jog geriau nutraukti nėštumą. Pasitaikė moteris, kuri daugeli metų jautėsi kalta, nenutraukusi nėštumo ir pagimdžiusi nesveiką vaiką. Ji nesuvokė, jog tai yra likimas.
Ypač svarbu yra skirti šias sąvokas: rizika, padidėjusi rizika ir procentinė rizika. Dažnai medikai tam teikia per didelį dėmesį.
Tokiose situacijose aš pateikiu vieną pavyzdį: oro uoste esantis metalo detektorius suveikia dėl menkiausio metalinio daikto. Galbūt tik vienas žmogus iš šimto tikrai nešasi draustiną daiktą, o kitiems praėjus pypteli dėl paprastos diržo sagties.
Kiekvienu atveju yra 50% rizikos ir 50% vilties, kad viskas bus gerai. Aš visuomet stengiuosi pabrėžti v i l t į, tuomet sutuoktinių poros mato tikrąją riziką ir kiek daug vilties yra susilaukti sveiko kūdikio.
Padarius tyrimus laukiama jų rezultatų, dažnai tai būna ilgos laukimo savaitės, t.y. didelis dvasinis išgyvenimas. Ką pora gali padaryti per šį laiką?
Jūs palietėte labai svarbų psichologinį momentą: kai kurie žmonės sugeba kūrybingai išgyventi tą laikotarpį, kitiems tai tampa ilgomis ir nepakeliamomis laukimo dienomis. Tokiais atvejais aš žmonėms duodu savo telefono numerį, kuriuo jie gali skambinti bet kuriuo paros metu.
Ultragarso tyrimas šiandien pasidarė standartiniu tyrimu. Ar tai mediciniškai pateisinama? Ar šis tyrimas nesugriauna ryšio tarp motinos ir vaiko?
Patyrę specialistai ultragarso tyrimo metu gali daug daugiau pasakyti, nei molekulinės biologijos chromosomų analizės tyrimas. Tačiau tai dar nereiškia, kad reiktų daryti kuo daugiau ultragarso tyrimų. Kitas svarbus momentas yra būsimi tėtukai. Vyrai daugelį reiškinių priima vizualiai, todėl ultragarso tyrimas gali padėti užmegzti ryšį su savo vaiku. Tai yra teigiamoji šio tyrimo pusė. Visai kas kita, kai nėščioji laikoma ligone, o tyrimas taikomas ligonės priežiūrai. Juk nėštumas yra normalus reiškinys moters gyvenime.
Apie ultragarso tyrimus
Ultragarso tyrimas ankstyvojo nėštumo metu parodo:
· vaikučio širdies plakimą;
· vaikučio kūno vaizdą ir galimus vystymosi sutrikimus.
Ultragarso tyrimas viduriniojo nėštumo metu parodo:
· vaiko ir placentos padėtį;
· ar užtektinai yra vaisiaus vandenų;
· vaiko judesius;
· vaiko dydį ir augimą;
· širdies, inkstų, galvos išsivystymą ir funkcionavimą.
Ultragarso tyrimas gali:
· sustiprinti ar sukurti būsimo tėvo ryšį su vaiku;
· nuraminti ypač įsibaiminusius tėvus;
· padidinti vaiko išlikimo galimybę, jei, pavyzdžiui, tyrimo metu nustatoma širdies yda, po gimimo ji iš karto gydoma;
· sukelti klaidingas interpretacijas;
· sukelti nesusipratimų tarp šį tyrimą darančio gydytojo ir būsimų tėvų: tuomet kai tėvai džiaugiasi pirmą kartą matydami ekrane savo būsimą atžalą, gydytojas ieško tik vaiko vystymosi sutrikimų.
Kur gimdyti?
Tėvai, besiruošdami gimdymui, turėtų pagalvoti ir apie gimdymo vietą. Nors daugelis moterų šiandien vis dar vyksta gimdyti į klinikas, bet vertėtų žinoti, jog yra ir kitų gimdymo galimybių, kurios tampa vis populiaresnės. Būtent tiems, kurie pasirenka alternatyvą (gimdymą ne klinikoje), reikėtų nusiteikti didesnėms išlaidoms (nes ligonių kasos nelabai geranoriškai žiūri į šias alternatyvas). Ar bus padengtos gimdymų ne klinikose išlaidos labai priklauso nuo kiekvienos ligonių kasos. Tokiu atveju reiktų pasitarti su patyrusia akušere.
Gimdymo klinikos yra viešosios instancijos, kuriose apribojama gimdančiosios laisvė: nėra intymios aplinkos, nekreipiamas didesnis dėmesys į nėščiosios pageidavimus dėl atitinkamos gimdymo padėties ar gimdymo būdo. Be to, gimdymo klinikose metu yra didesnė galimybė, kad bus mediciniškai kišamasi į gimdymą: taikoma anestezija, kerpama tarpvietė ar daromas Cezario pjūvis. Na, o antroposofinės pakraipos gimdymo klinikose suteikiama didesnė laisvė moteriai ir stengiamasi leisti jai pagimdyti natūraliai.
Gimdymo klinikos
Viena klinika skiriasi nuo kitos klinikos, todėl nėštumo metu būsimiems tėvams vertėtų aplankyti keletą gimdymo skyrių, pasikalbėti su akušerėmis, ginekologais ar aptarnaujančiu personalu, kuo daugiau sužinoti apie esamas gimdymo galimybes. Tuomet yra svarbu susipažinti ne tik su klinikos "tvarka", bet ir pajusti, kokį įspūdį palieka pati aplinka. Reikėtų pasidomėti ar nėščiajai bus leista susikurti intymią aplinką, ar esant kūdikio sėdynės pirmeigai nebus puolama tučtuojau daryti Cezario pjūvio. Nereikėtų pamiršti, kad didelės centrinės klinikos yra dar ir tyrimų bei mokymų centrai, todėl gimdymą gali stebėti akušerių padėjėjai ar asistentai.
Gimdymo klinikose ir privačiose ligoninėse yra galimi ambulatoriniai gimdymai, kai keletą valandų po nekomplikuoto gimdymo motina ir vaikas jau paleidžiami į namus. Jei jūs susitarėte su laisvai samdoma akušere dėl priežiūros po gimdymo, tuomet ambulatorinis ar klinikinis gimdymai tampa optimaliausiu variantu.
Privačiose ligoninėse galima su gydytoju susitarti dėl norimos gimdymo padėties, dėl pageidaujamo ar nepageidaujamo tarpvietės kirpimo.
Gimdymo klinikų privalumai: užtikrinama greita medicininė pagalba vaikui bei motinai. Taikomos visos medicinos technikos galimybės esant komplikuotam gimdymui. Centrinėse klinikose yra įrengti atskiri priešlaikinio gimdymo skyriai.
Gimdymo klinikų trūkumai: kadangi dažnai naudojama medicininė technika bei nuskausminantieji preparatai, padaugėja gimdymo komplikacijų.
Gimdymo namai
Už gimdymo namų egzistavimą turime būti dėkingi pažangiai mąstančioms akušerėms. Pagal įstatymą, gimdymą be komplikacijų akušerės gali priimti ir pačios savarankiškai. Jos suteikia moteriai galimybę natūraliai, savarankiškai bei saugioje ir intymioje aplinkoje pagimdyti kūdikį. Tarp akušerių nėra jokių hierarchinių laiptų, todėl kiekviena iš jų gali padėti moteriai pasiruošti gimdymui, padėti per gimdymą ir po jo, suteikti ambulatorinio gimdymo galimybę.
Gimdymo namų privalumai: susilaikoma nuo medicininių priemonių naudojimo gimdymo metu. Gimdymo vandenyje galimybės. Jauki ir intymi aplinka.
Gimdymo namų trūkumai: esant gimdymo komplikacijoms, moterį reikia gabenti į klinikas.
Gimdymas namuose
Tai, kas anksčiau buvo kasdienybė, dabar tapo retenybe, t.y gimdymas namuose, "tarp savų keturių sienų". Gydytojai vis dar tvirtina, kad gimdymas namuose yra pavojingas abiems tėvams, ir tai darydami jie elgiasi labai neatsakingai. Šveicarijoje atlikti moksliniai tyrimai įrodė, jog esant normaliam nėštumui ir tinkamai gimdymo priežiūrai namuose, rizika jokiu būdu nėra didesnė, nei gimdant klinikose. Aišku yra saugiau, jei kokia nors gimdymo klinika yra netoliese.
Gimdymo namuose privalumai: nėščioji nesijaučia esanti suvaržyta; sukuriama intymi aplinka, kuri labai padeda gimdymo metu. Gimdymas tampa tik šeimos reikalu. Akušerė ar gydytojas visą dėmesį skiria vienai gimdančiajai.
Gimdymo namuose trūkumai: esant komplikacijoms moterį reikia gabenti į gimdymo kliniką. Didesnės organizacinės gimdymo išlaidos.
Kaip gimdyti?
Egzistuoja daug gimdymo būdų: įvairios gimdymo padėtys, gimdymas vandenyje. Nors dauguma moterų apsisprendžia iš anksto kur gimdys, tačiau nereikėtų apsistoti vien tik ties tuo. Gimdymas yra natūralus procesas, kuris dažnai yra nenuspėjamas, nekontroliuojamas. Jo metu moteris turėtų pasiruošti ir nusiteikti viskam. Toks požiūris padeda išvengti nusivylimų. Gimdymo metu yra labai svarbu judėti, tai skatina sąrėmius; atsipalaiduoti (šiltoje vonioje ar masažų pagalba); keisti padėtis patariant akušerei; veiksmingai kvėpuoti.
Gimdymo padėtis, kai moteris pusiau atsigulusi
Šioje padėtyje ir gimdo daugelis moterų: moteris yra pusiau atsigulusi ant gimdymo kėdės, kojas padėjusi ant atramos. Ši padėtis pati patogiausia gydytojo padėjėjui, tačiau ne pačiai gimdančiąjai. Ji negali išnaudoti visos savo jėgos, be to, ir vaikui ši padėtis nėra geriausia. Tokioje padėtyje gimdant, padidėja tarpvietės kirpimo būtinumas. Daugeliu gimdymo atvejų moteris į šią padėtį atsigula tik artėjant paskutiniam gimdymo etapui. Tai užtęsia patį gimdymą.
Gimdymas pritūpus
Tai yra varginanti padėtis, bet ji geriausiai tinka natūraliam gimdymui. Padedama akušerės ir partnerio, moteris sąrėmiams papildomai gali panaudoti ir savo kūno svorio jėgą. Šioje padėtyje kūdikis turi daugiau vietos išeiti galvutei, nes moteris gali maksimaliai prasiskėsti.
Gimdymas "ant keturių"
Moteris, atsirėmusi ant alkūnių ir kelių, turi didžiausią judėjimo laisvę, gali geriausiai atpalaiduoti savo dubenį. Tokioje padėtyje tarpvietės plyšimo galimybė yra mažiausia. Moterims, kurioms skauda nugarą, ši padėtis yra optimaliausia.
Gimdymas vandenyje
Daugelis moterų vandenyje gali geriausiai atsipalaiduoti, todėl daugelyje klinikų ir gimdymo namų gimdymo metu yra pasiūloma vonia, tačiau pats gimdymas retai kada įvyksta vandenyje. Gydytojai jau iš anksto yra nusistatę prieš, nors šveicarų mokslininkų tyrimai parodė, kad moterys, gimdančios vandenyje, būna labai patenkintos; joms mažiau ar visai nereikia nuskausminančių vaistų, tarpvietės kirpimų ar kitos medicininės intervencijos. Infekcijos galimybė yra lygiai tokia pati kaip ir gimdant ne vandenyje.
Kaip ateina gimdyms
Dvasiniai ženklai
Paskutinėmis naktimis jūs turbūt intensyviai sapnuojate, neramiai miegate arba jus kankina nemiga. Kai kurioms moterims pasireiškia dažna nuotaikų kaita. Dažnai džiaugiamasi gimsiančiu vaiku, o tuo pat metu juntama baimė gimdyti. Nežinia ir laukimas tampa sunkiai pakeliami. Atsiranda "lizdo sukimo" elgesys: intensyviai valomasi ir tvarkomasi. Energijos antplūdis, atsirandantis nustatytam terminui artėjant, taip pat yra ženklas, kad gimdymas visai netoli.
Fiziniai ženklai
Kūnas taip pat parodo aiškius ženklus, kad gimdymas artinasi:
Paleidžia vidurius
Daugeliui moterų tą dieną ar keletą valandų prieš gimdymą paleidžia vidurius. Tai yra geras ženklas, nes tuščiu žarnynu yra lengviau gimdyti. Tam, kad suaktyvinti žarnyno veiklą, sustiprinti gimdą ir suminkštinti gimdos kaklelį, pribuvėjos siūlo išgerti 3-4 puodelius aviečių lapų arbatos.
Kraujingos išskyros
Kraujingos išskyros parodo, kad gimdos gleivių kamštis atsikemša. Kartais gleivių kamštis išeina visas iš karto. Po to gimdymas gali prasidėti bet kuriuo metu, tai gali būti už valandos ar net už keleto dienų, tačiau jei išskyros tampa sodrios kraujo spalvos, reiktų kreiptis į ligoninę.
Pasirodo vaisiaus vandenys
Kai kurioms moterims vaisiaus vandenys laša pamažu, tuomet reiktų įsidėti įklotą. Paprastai sąrėmiai prasideda po keleto valandų.
Sąrėmiai
Paskutines dienas gimdos susitraukimai tampa reguliaresni ir dažnesni. Jei sąrėmiai, būnant šiltoje vonioje, sustiprėja, tai jau ženklas, kad artėja gimdymo pradžia. Atsipalaiduokite ir skaičiuokite laiką tarp susitraukimų. Jeigu laikas tarp sąrėmių mažiau nei 5 min. ir jų ilgis 40-60 s, vadinasi gimdymas čia pat.
Nusiraminkite: jūs turite dar pakankamai laiko, paskambinkite pribuvėjai ar į ligoninę.
Parengė Inga Šereikienė