Kur mes maudomės?

1901-12-13 / Renata Balkytė
Lietuvoje atviri vandens telkiniai yra labai teršiami, o ypač upės. Atviri vandens telkiniai gali būti užteršti įvairiomis sveikatai kenksmingomis medžiagomis. Jeigu vandens užterštumas yra padidintas, higienos specialistai tokiuose telkiniuose maudytis nepataria. Gurkštelėjus padidinto užterštumo vandens, galima susirgti žarnyno ligomis taip pat užsikrėsti akių, ausų, nosies ertmės, viršutinių kvėpavimų takų infekcinėmis ligomis, gali atsirasti odos alergija ar bėrimas.

     Maudyklų vandens kokybę įtakoja ir paplūdimių aplinka. Negalima paplūdimių maudyklose plauti autotransporto priemonių, maudyti gyvūnų. Rekomenduojama maudytis tiktai gerai žinomuose arba nuolat stebimuose paplūdimiuose, kur vandens kokybė yra gera ir nuolat tiriama. Tokiu būdu sumažės rizika susirgti žarnyno infekcijomis bei odos alerginėmis ligomis. Poilsiautojai prie vandens taip pat turėtų laikytis asmeninės kultūros.
Visuomenės domėjimasis aplinka ir jos kokybės gerinimu didėja, todėl visuomenė turi teisę gauti objektyvią informaciją apie maudyklų kokybę. Norint apsaugoti žmonių sveikatą ir aplinką, siekiama sumažinti maudyklų taršą ir prisidėti prie aplinkos kokybės išsaugojimo, apsaugos ir gerinimo. Pagal nustatytus parametrus vandens kokybės tyrimai maudyklose yra atliekami prieš dvi savaites iki maudymosi sezono pradžios ir reguliariai kas dvi savaites iki jo pabaigos. Pagal pirmuosius vandens kokybės tyrimus daugelio Kauno apskrities maudyklų vanduo atitinka Lietuvos higienos normos HN 92:2007 reikalavimus. Tik  Kėdainiuose Dotnuvėlės tvenkinyje (birželio 25 d.) nustatyta daugiau nei leidžiama žarninių enterokokų. Birželio mėn. antros pusės tyrimų rezultatų kol kas negauta iš Raseinių, Kaišiadorių.
     Stebėti maudyklų vandens būklę yra vienas iš Europos Bendrijos tikslų, siekiant gyvenimo sąlygų gerinimo, harmoningo ekonominės veiklos vystymo bei nuolatinės ir subalansuotos plėtros. Lietuvos Respublikos Vyriausybės (LRV) posėdyje pritarta Maudyklų vandens kokybės stebėsenos 2009-2011 metų programai. Programos paskirtis gerinti aplinką, kad ji būtų palanki žmonių sveikatai, bei užtikrinti kaupiamų duomenų, apibūdinančių sveikatos aplinką, patikimumą ir prieinamumą. Šios programos tikslas – išsaugoti ir pagerinti maudyklų vandens kokybę, sudarant saugias sąlygas žmonių sveikatai.
     Kauno apskrities visuomenės sveikatos ugdymo centras rekomenduoja neignoruoti įspėjamųjų lentelių vandens telkinių pakrantėse. Yra daugybė per vandenį plintančių ligų, todėl reikia stengtis, kad maudantis jo nepatektų į organizmą. Specialistams nustačius tam tikroje maudykloje vandens taršą rekomenduojama nesimaudyti tol, kol nebus atlikti pakartotiniai tyrimai. Poilsiautojai turi atkreipti dėmesį į specialistų raginimą nesimaudyti, ypač tie, kurie ilsisi kartu su vaikais. Vaikai yra labiau imlūs įvairioms bakterijoms.


Daugiau informacijos galite rasti:
http://aplinka.kaunas.lt/
http://www.emedicina.lt/
http://www.hi.lt/
http://www.kf.vu.lt/
http://www.ve.lt/?

Šaltinis: www.kavsuc.lt

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found