Akių alerginė reakcija

1901-12-13

Alergijų būna daug ir įvairių. Skiriasi ne vien tik jas sukeliantys alergenai, bet ir jų išprovokuojamos organizmo alerginės reakcijos, kurios gali būti labai skirtingos. Viena iš jų yra akių alerginė reakcija.

Akių alergija dažniausiai pasireiškia kaip konjunktyvitas. Pastarasis - akių junginės uždegimas (akių junginė yra plona, skaidri plėvelė, kuri iškloja viršutinio ir apatinio akies vokų vidinius paviršius ir jungia vokus su akies obuoliu). Akys būna paraudusios, niežtinčios, perštinčios, lyg smėlio pripiltos, ašarojančios, gali pūliuoti. Tačiau tokius simptomus ir konjunktyvitą sukelia ne vien tik alergija, bet ir virusai, bakterijos, kontaktinių lęšių nešiojimas ir kitos priežastys. Taigi, akių alergija kartais gali būti sunkiai diagnozuojama ir atskiriama nuo kitų sutrikimų, ypač jei nėra kitų alergijai būdingų simptomų bei nepastebimas aiškus ryšys su provokuojančiais veiksniais – alergenais.

Kaip minėta, alergija gali pasireikšti tik akių reakcija, bet dažniausiai konjunktyvitas ir kiti nemalonūs reiškiniai būna vienas iš kelių kitų simptomų, būdingų tokioms būklėms kaip atopinis dermatitas, šienligė ar bronchinė astma.

Alerginį konjunktyvitą, kaip ir kitas alergines reakcijas gali sukelti įvairūs alergenai – mus supančios aplinkos veiksniai, į kuriuos reaguoja tik jautrūs žmonės, o kitiems asmenims jie nesukelia jokių nemalonių pojūčių. Dažniausiai tai būna įvairios ore esančios dalelės, ypač žiedadulkės, dulkės ir pelėsinių grybelių dalelės. Akių alergiją taip pat gali sukleti histaminas, išsiskyręs organizme po bitės įgėlimo. Tai tarsi jautrių žmonių gynybinė organizmo reakcija į bičių nuodus. Įdomu ir tai, kad kai kurie maisto produktai taip pat gali sukelti akių alerginę reakciją.

Akių alergiją, kaip ir bet kokią kitą alergiją geriausia gydyti vengiant alergeno. Nors tai padaryti ne visada lengva ir įmanoma, tačiau taip galima tikrai efektyviai pagerinti alergiškų asmenų gyvenimo kokybę. Todėl labai svarbu namie palaikyti švarą ir tvarką, reguliariai siurbti ir valyti dulkes, stengtis išvengti pelėsių, valyti patalynę ir imtis kitų įmanomų priemonių. Jei alerginį konjunktyvitą sukelia maisto produktai, svarbu išsiaiškinti, kokie konkrečiai ir stengtis jų vengti. Jei akių simptomai labai vargina ir neįmanoma išvengti alergenų, galima rinktis ir medikamentus. Nereceptiniai antihistamininiai bei stipresni gydytojų išrašyti priešuždegiminiai preparatai palengvina simptomus, tačiau nepašalina pačios priežasties, todėl dar kartą susidūrus su alergenu, akys gali pradėt vėl perštėt, paraust ir ašarot.

Jei vargina nemalonūs akių pojūčiai ir įtariate alergiją, jos galima išvengti ar bent jau palengvinti simptomus. Taigi, džiaukimės gražiomis, sveikomis ir spindinčiomis akimis!

Parengė Vaida Skurdenytė, konsultavo Aiva Vaivarienė

www.alergija.info

Komentarai

Į viršų Į viršų
error: Wayfinder class not found